Консултиране при проблеми с алкохола: от историята на въпроса
И така, какво се крие зад това странно съкращение на СОКИНЛ? Това е Скрининг и Оценка, Кратка Интервенция и Насочване към Лечението. За ранно откриване на консумацията на алкохол с вредни последици и за предоставянето на съответната помощ в началото на 90-те години е разработена SBIRT (Screening Brief Intervention and Referral Treatment). Това означава, че зад тези букви стои метод, състоящ се от три компонента: скрининг, кратка консултация и последващо насочване към лечение. Това е технология на общественото здраве. Използва се за идентифициране, намаляване и предотвратяване на проблемната употреба на алкохол и други психоактивни вещества.
Цел
Техниката SBIRIT (СОКИНЛ) позволява да се идентифицират онези хора, чието ниво на употреба на алкохол може да има отрицателно въздействие върху тяхното здраве. Предизвикателството е чрез консултиране да ги мотивираме и подкрепяме в стремежа им да намалят или спрат да пият алкохолни напитки
Принцип на работа
Трябва да се отбележи, че кратките консултации по отношение на употребата на алкохол са различни интервенции. Те включват кратък разговор, който има за цел по неконфронтационен начин да мотивира индивида да мисли за пиенето на алкохол. Както и да планирате промени, насочени към намаляване на тази употреба и/или намаляване на риска от самонараняване. В допълнение, СОКИНЛ исторически включват използването на скринингов въпросник за оценка на нивото на употреба на алкохол и риска от проблеми, свързани с употребата на алкохол. Както и предоставяне на персонализирана обратна връзка на тези, за които е установено, че се нуждаят от подходяща подкрепа.
Консултиране при проблеми с алкохола и неговите силни страни
Една от основните силни страни на модела е концепцията за размисъл, когато отношението на човека към промяната е противоречиво. Тази концепция е в основата на подхода за индивидуална промяна на поведението, известен като мотивационно интервюиране. Тя е предназначена да намали двусмисленото отношение и да увеличи готовността за промяна. Мотивационното интервюиране също е ключова концепция, която стои в основата на много видове кратки интервенции.
Също така силната страна на модела е, че промяната на поведението се разглежда като процес, а не като събитие. Това е полезно при поставянето на реалистични цели. Ако човек не се интересува от промени по време на консултацията, това е нормален компонент на цикъла на промяна. Тоест, това изобщо не означава, че специалистът не трябва да се намесва.
Доказана ефективност на метода
Няколко систематични прегледа показват, че кратките интервенции имат ефект върху пациентите. Това се проявява главно в намаляването на количеството алкохол. Освен това е направено заключение, че ефективността на кратките (10-15 минути) интервенции е най-доказана. Това са 2 сесии с продължителност 15 минути с почивка от 1 месец. И 2 седмици след всяка е последвана от 5-минутен телефонен разговор. На практика или изобщо няма доказателства за някаква вреда в резултат на кратките интервенции. Прегледите също така разкриха перспективата за следните елементи на консултиране, които са ефективни по отношение на мотивацията на пациентите да се променят:
- персонализирана обратна връзка;
- опити да се направи план за промяна;
- съвет;
- предлагане на алтернативни варианти за промяна и стратегии за умереност;
- изразяването на готовността на пациента за промяна;
- възприемане на нормата;
- несъответствие на сегашното поведение с целите на живота.
Заключение
Тъй като алкохолът допринася значително за увеличаване на тежестта на болестите и смъртността, системите за първична помощ играят важна роля за намаляване на въздействието на вредното пиене. Скринингът и кратките интервенции (SOKINL) по отношение на употребата на алкохол са основани върху доказателства в подхода за задоволяване на нуждите на множество пациенти, които биха могли да бъдат полезни за намаляване на обема на алкохола, който консумират. Всеки има право да направи информиран избор. Назначаването на консултиране не е толкова да съветва някой да намали приема на алкохол, колкото да го представи като възможен вариант и да помогне на човек да определи дали иска да намали употребата на алкохол.
* СОКИНЛ (SBIRIT) —Скрининг и Оценка, Кратка Интервенция и Насочване към Лечението (Screening brief Intervention and Referral Treatment).